
Uszkodzenia w domowych instalacjach elektrycznych są dosyć powszechną sprawą, we Wrocławiu najczęściej występują w starym budownictwie i są albo wynikiem samodzielnych ingerencji właściciela, np. nieumiejętnym podłączeniem nowych obwodów w puszkach rozdzielczych lub instalacja ma już swoje lata, nie była przeglądana i efektem jest np. spalony zacisk w rozecie rozdzielczej. Instalacje elektryczne tak już mają.
Pierwszą rzeczą jaką robimy w razie awarii i braku prądu jest telefon na pogotowie elektryczne. Jeżeli na miejscu uda się zlokalizować usterkę i ją naprawić to czy oznacza to, że cała instalacja jest do wymiany? Nie! O instalacje elektryczne trzeba profesjonalnie zadbać.
Bardzo często spotykam się z sytuacją, że jestem wzywany do lokalu, w którym ktoś prowizorycznie dokonał naprawy i przekazał właścicielowi wspaniałą nowinę – instalacja nadaje się do wymiany. Wyobraźmy sobie, że mamy mieszkanie pomalowane, czyste i zadbane a tutaj nagle jak grom z jasnego nieba proponuje się nam „mały remoncik”. Nic bardziej mylnego.
W starym budownictwie gdzie awarie występują najczęściej wymiana instalacji elektrycznej powinna mieć miejsce w momencie generalnego remontu mieszkania lub w sytuacji, kiedy instalacja jest w tak opłakanym stanie, że jedynym sensownym rozwiązaniem jest rzeczywiście jej wymiana – i takie sytuacje mają miejsce ale są naprawdę rzadkością.
To, co ja proponuję swoim klientom, to ewentualna modernizacja instalacji poprzez: przegląd puszek rozdzielczych, tzw. „rozetek”, jeżeli zachodzi taka potrzeba ich naprawa, sprawdzenie lub wymiana tablicy bezpiecznikowej / rozdzielczej, pomiar rezystancji izolacji kabli oraz pętli zwarcia, czyli tzw. „zerowanie”. To najczęściej wystarczy aby móc dalej bezpiecznie korzystać z instalacji.
Troszeczkę inaczej wygląda sytuacja, jeżeli w mieszkaniu pojawia się coraz więcej urządzeń elektrycznych – szczególnie w kuchni: mikrofalówka, toster, opiekacz itd. Są to odbiorniki bardzo energochłonne do czego stare instalacje nie są przystosowane. Wtedy instalacje elektryczne wymagają dokładniejszego sprawdzenia.
Kolejny raz pojawia się pytanie czy należy wymieniać instalację. Nie zawsze.
Jeżeli w danej chwili nie jesteśmy w stanie wymieniać całego okablowania, wystarczy doprowadzić, np. do kuchni nowy obwód z tablicy rozdzielczej, który zapewni nam swobodę użytkowania mocniejszych urządzeń i jednocześnie zmniejszy obciążenie na starej części instalacji.