Montaż płyty indukcyjnej w blacie nad piekarnikiem

Montaż płyty indukcyjnej w blacie nad piekarnikiem

Podłączenie indukcji przez elektryka z uprawnieniami jest – i powinien być to standard. Elektryczne urządzenia grzewcze, takie jak coraz bardziej popularne w naszych kuchniach płyty ceramiczne czy płyty indukcyjne, a także kuchenki i elektryczne piekarniki, wymagają, zgodnie z obowiązującym prawem, instalacji przez uprawnionego elektryka. Jest to uzasadnione z co najmniej dwóch powodów.

Pierwszym, nadrzędnym jest dobro najwyższe – ludzkie życie. I nie jest to wcale przesada. Pamiętajmy, że każde urządzenie elektryczne, które jest niesprawne, albo nieprawidłowo zasilone stwarza realne zagrożenie utraty zdrowia lub szkody w mieniu.

Drugim powodem, nie tak istotnym i zasadniczym, ale jednak ważnym jest fakt, że gwarancja niepodbita przez uprawnionego elektryka staje się automatycznie nieważna i w przypadku jakiejkolwiek awarii sprzętu, producent zarzuci reklamującemu wadliwy towar Klientowi, nieprawidłowe podłączenie płyty indukcyjnej czy innego urządzenia. Narazi to oczywiście Klienta albo na kosztowną naprawę, albo, co bardziej prawdopodobne, na zakup nowej płyty, kuchenki lub piekarnika.może być przyczyną poważnych uszkodzeń ciała, a nawet śmierci jego użytkownika. Przykładem może być podłączenie płyty indukcyjnej bez uziemieniaPonadto, różnego rodzaju nieprawidłowości związane z urządzeniami elektrycznymi są jedną z najczęstszych (obok podpaleń) przyczyn pożarów w budynkach mieszkalnych we Wrocławiu. Dlatego pamiętajmy, że prawidłowe, zgodne z przepisami podłączenie płyty indukcyjnej nie jest tylko naszą prywatną sprawą, a brak rozwagi może spowodować bardzo poważne konsekwencje również dla otoczenia.

Jaki bezpiecznik do indukcji 400v ? – nie każdy musi to wiedzieć. Czy umiesz przeczytać schemat podłączenia płyty indukcyjnej ? Gniazdo do płyty indukcyjnej – czy i co zrobić jeżeli go nie ma ? Spokojnie, my znamy odpowiedzi na te wszystkie pytania – podłączenie płyty indukcyjnej we Wrocławiu to jedna z tych usług co do których możecie mioeć Państwo pewność, że zostanie wykonana na czas, zawsze czysto i bezpiecznie.

PROTOKÓŁ PODŁĄCZENIA PŁYTY INDUKCYJNEJ – UPRAWNIENIA.

Dlatego, jeśli mieszkasz na terenie miasta Wrocław, albo w jego okolicy, zleć fachowe podłączenie płyty w naszej firmie. Wykonamy je szybko i profesjonalnie oraz podbijemy kartę gwarancyjną – wystawimy protokół z pieczątką uprawnionego elektryka.

Kilka słów o płycie indukcyjnej

Na rynku są dostępne dwa rodzaje płyt indukcyjnych: płyta indukcyjna 230 V ( 1 fazowa ) oraz płyta indukcyjna 400v ( trój fazowa ). Przygotowywanie potraw na płycie indukcyjnej do nowy sposób gotowania – szybki i bezpieczny w porównaniu do klasycznej płyty gazowej. W trakcie pracy powierzchnia płyty indukcyjnej nagrzewa się jedynie od temperatury naczynia, które na niej stoi. Cały proces grzania – powstawania ciepła przebiega w dnie naczynia. Tym samym ryzyko przypalenia potraw jest o wiele mniejsze. Za wszystko odpowiadają umieszczone pod taflą szkła cewki indukcyjne. Wytwarzają one zmienne pole magnetyczne, które następnie wywołuje powstawanie prądów wirowych w dnie naczynia. Zjawisko to nazywane jest indukcją elektromagnetyczna, która w skrócie polega na wytworzeniu energii elektrycznej za pomocą magnetyzmu.

Dzieje się tak dlatego, że magnetyzm i elektryczność są powiązanymi zjawiskami fizycznymi. Najprościej ujmując płyta indukcyjna to elektromagnes na którym można gotować potrawy. Jak już wcześniej wspomniano, wewnątrz każdego pola grzewczego znajduje się cewka magnetyczna, wokół której powstaje pole magnetyczne o wysokiej częstotliwości. Pomimo tego, że częstotliwość napięcia sieciowego w naszych domach to 50 Hz, układ sterowania pracą płyty indukcyjnej zwiększa tą wartość nawet tysiąc krotnie do wielkości 40 kHz co w efekcie powoduje powstawanie prądów wirowych o tak wysokiej częstotliwości.

Tak właśnie działa płyta indukcyjna – szybko i niezawodnie. Osoby przyzwyczajone do gotowania na płytach gazowych mogą być mile zaskoczone jak szybko płyty indukcyjne podgrzewają naczynia. Niektóre płyty indukcyjne potrafią pobierać 6-9 kW mocy elektrycznej co wymaga zastosowania osobnego dedykowanego obwodu elektrycznego do płyty indukcyjnej. W takiej sytuacji, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług dobrego elektryka, który oprócz tego, że wykona podłączenie płyty indukcyjnej i podbicie karty gwarancyjnej sprawdzi, jaki bezpiecznik do płyty indukcyjnej 400v jest zamontowany w rozdzielnicy elektrycznej i czy jest przystosowany do tak dużego poboru mocy.

Jakie są zalety płyt indukcyjnych ?

W przeciwieństwie do kuchenki gazowej płyta indukcyjna nie wytwarza ” na odległość ” energii cieplnej, którą ma za zadanie dostarczyć do podgrzewanych potraw. Płyta indukcyjna nie uwalnia do otoczenia wytworzonej energii – jest szybka i efektywna w procesie gotowania. Tylko naczynie, a w zasadzie jego magnetyczne dno umieszczone w strefie pola grzewczego jest podgrzewane. Pole magnetyczne wytworzone w cewce płyty indukcyjnej nie powoduje strat na ogrzewanie powietrza wokół naczynia. Szybkie gotowanie, szybsze niż tradycyjnymi metodami z prostej przyczyny – szybciej nagrzana patelnia czy garnek ugotuje potrawę szybciej. Przyjmuje się, ze energooszczędność płyt indukcyjnych w stosunku do klasycznych kuchenek elektrycznych to zysk czasu potrzebnego do ugotowania potraw w wysokości 25-30 %.

Płyty indukcyjne, których powierzchnia grzewcza to najczęściej żaroodporny materiał szklany marki SCHOTT CERAN® dają się bardzo łatwo wyczyścić. Wystarczy jedno, delikatne przetarcie powierzchni płyty do utrzymania należytej czystości. Kolejnym wygodnym i zarazem energooszczędnym rozwiązaniem jest to, że pojawiające się ciepło w obszarze pola roboczego bardzo szybko zanika po zakończonym procesie gotowania. Regulacja temperatury jest identycznie prosta i intuicyjna jak w przypadku klasycznej kuchenki gazowej. Jedyną zmianą będzie nauka i przyporządkowanie cyfr określających moc grzewczą do ilości potrzebnego ciepła, np. do rozgrzania tłuszczu na patelni. Identyczne postępowania ma miejsce w kuchence gazowej gdzie ilość kropek lub kresek na kurkach gazowych odpowiada wielkości płomienia. Płyty indukcyjne, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom elektronicznym można łatwo włączać i wyłączać , dodatkowa funkcja timer lub nawet sterować za pomocą aplikacji na smartfona. Bezpieczeństwo płyty indukcyjnej to przede wszystkim brak otwartego płomienia oraz pełna kontrola temperatury postawionego w polu grzewczym naczynia. Ważne : pełne bezpieczeństwo i pewność, że urządzenia będzie działało zgodnie z przeznaczeniem a wszystkie funkcje będą zachowane gwarantuje podłączenie płyty indukcyjnej przez elektryka z uprawnieniami. Jest to wymóg producentów większości dostępnych na rynku urządzeń.

Czy płyty indukcyjne mają wady ?

Jedyną wadą, która zdaje się dzisiaj zanikać była cena płyty indukcyjnej – jej wysokość w początkowym okresie sprzedaży była dwu lub trzykrotnością ceny zwykłej kuchenki elektrycznej lub gazowej. Przekładało się to bezpośrednio na długi czas zwrotu kosztu zakupu urządzenia w stosunku do oszczędności na energii elektrycznej. Masowa produkcja i sprzedaż odwróciła tą sytuację, ceny płyt indukcyjnych znacząco spadły. Pewna wadą płyt indukcyjnych może być również to, ze nie wszystkie garnki będą kompatybilne z urządzeniem indukcyjnym. Stare patelnie aluminiowe będą musiały zostać zastąpione tymi naczyniami, które zawierają żelazo – jedyny materiał magnetyczny przeznaczonym do produkcji naczyń do użytku z płytami indukcyjnymi.

Czy potrzebujesz elektryka do podłączenia płyty indukcyjnej?

Część z dostępnych urządzeń, jak np. płyty indukcyjne 230 V ( jedno fazowe ) nie wymagają pomocy specjalisty. Są to urządzenia tzw. plug and play. Mówiąc wprost płyta indukcyjna przyjeżdża wyposażona w przewód przyłączeniowy zakończony wtyczką. Wystarczy zwykłe podłączenie do gniazdka elektrycznego i po sprawie. Wyjątkiem są płyty, które nie zostały wyposażone w kabel. Jaki kabel do indukcji, która go nie ma ? Odpowiedź otrzymamy w instrukcji obsługi, najczęściej będzie to przewód o średnicy 2,5 lub 4 mm². Pozostałe dostępne na rynku urządzenia, płyty indukcyjne 400 V, na tzw. siłę wymagają – podłączenie płyty indukcyjnej przez uprawnionego elektryka – radzimy nie wykonywać tej czynności samodzielnie. Źle podłączona indukcja może spowodować w ekstremalnych przypadkach zarzewie ognia oraz doprowadzić do porażenia prądem elektrycznym. W przypadku braku wpisu – podbicie karty gwarancyjnej jest obowiązkiem elektryka, który wykonuje usługę instalacji płyty indukcyjnej – zakład ubezpieczeniowy ma prawo i najprawdopodobniej odmówi wypłaty odszkodowania.

Scroll to top

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Ok, rozumiem Dowiedz się więcej