Zwarcie instalacji elektrycznej w domu objawy – awaria gniazdka?

15 marca 2023

Dostęp do energii elektrycznej umożliwia korzystanie ze zdobyczy technologicznych – awaria prądu może zatem sprawić niemały kłopot. Awaria gniazdka to jedna z najpopularniejszych usterek, jakimi zajmuje się elektryk. Co jest przyczyną takich problemów? Jak sprawdzić bezpieczniki? Dlaczego regularny przegląd instalacji elektrycznej jest tak ważny?

Brak prądu w gniazdku – co robić?

Jeśli dostrzeżesz, że Twoim gniazdku nie ma prądu – powinieneś sprawdzić, czy ma to miejsce wyłącznie w jednym pomieszczeniu czy może jest to problem o szerszym zasięgu. Zbadanie tej sytuacji stanowi punkt wyjściowy do odkrycia źródła problemu i podjęcia dalszych kroków. 

Wybicie korków (bezpieczników) to najpowszechniejsza przyczyna braku prądu. Dzieje się to wtedy, gdy doszło do przeciążenia sieci – może to mieć miejsce np. podczas uruchomienia dużej liczby sprzętów jednocześnie, np. pralki, piekarnika i żelazka. Wybicie bezpieczników pozwala ochronić przed przegrzaniem przewody i inne elementu rozdzielcze instalacji. Może także świadczyć o tym, że jeden z podłączonych sprzętów jest zepsuty, a podłączenie go do prądu może skutkować właśnie wybiciem korków. W przyszłości można zapobiec pojawieniu się problemu poprzez rozważne uruchamianie urządzeń, aby nie ponowić przeciążenia sieci, co zalecamy przy starych, aluminiowych instalacjach elektrycznych w bloku

Jeśli takie sytuacje i wybijanie korków pojawiają się cyklicznie – wówczas warto wezwać elektryka, który sprawdzi wówczas kompleksowo całą instalację elektryczną. Zaniedbania w tej kwestii mogą bowiem prowadzić w skrajnych sytuacjach nawet do pożaru. Wadliwe instalacje są domeną starych, zniszczonych budynków. 

Jak rozpoznać poważną awarię instalacji elektrycznej?

Jeśli po sprawdzeniu okaże się, że bezpieczniki działają bez zarzutu i nie było okoliczności sprzyjających pojawieniu się przeciążenia – przyczyna przerwy w dostawie prądu tkwi zapewne w braku zasilaniu budynku lub całej ulicy – będzie to można łatwo zweryfikować, kiedy okaże się, że w sąsiadujących mieszkaniach nie pali się światło. Co jednak w sytuacji, kiedy rzecz dzieje się w słoneczny dzień? Najlepiej sprawdzić, czy nie doszło do zaplanowanej przerwy w dostawie energii lub nagłej, niezapowiedzianej awarii – warto zadzwonić wówczas do administratora budynku lub na pogotowie energetyczne. Jeśli nic takiego nie miało miejsca, jak znaleźć zwarcie w instalacji elektrycznej – wówczas to wyzwanie dla dobrego elektryka.

Bezpieczniki – jak je sprawdzić?

W przypadku bezpieczników topikowych można użyć neonówki i dotknąć nią metalowego kapturka. W przypadku uszkodzenia – wymiana bezpiecznika wyeliminuje problem.

Z kolei w przypadku bezpieczników automatycznych i modułowych łatwo poznać czy doszło do przeciążenia w wyniku zmiany pozycji przycisku. Aby to naprawić wystarczy włączyć dźwignę lub przycisk. 

Jeśli to nie pomoże – konieczna będzie wymiana bezpieczników. Nie jest to jednak zadanie, którego należy podejmować się samodzielnie bez odpowiedniego przeszkolenia i specjalistycznej wiedzy.

Uszkodzenia gniazdek elektrycznych to najczęstsze przyczyny awarii w gospodarstwach domowych. Mowa o przegrzewającym się, niedziałającym lub wypadającym gniazdku. Takie awarie w przypadku łazienek może ograniczyć stosowanie gniazdek bryzgoszczelnych – w przypadku montażu tych zwykłych może dochodzić do częstszych usterek. 

Przepalenie gniazdka ma miejsce w przypadku przeciążenia instalacji. Konsekwencją jest wtedy stopienie izolacji z kablami, a to generuje konieczność wymiany całego urządzenia.

Inny przykład stanowią spięcia wywołane nieprawidłowym montażem przewodów – nadmierne luzy to kolejna przyczyna awarii.

Podobny schemat będzie się powtarzał, jeśli doszło do uszkodzenia obwodu elektrycznego. To jest już poważnym problemem i taka naprawa instalacji elektrycznej na własną rękę jest niewskazana ze względu na niebezpieczeństwo, jakie może pojawić się podczas prób usunięcia awarii przez nieprzeszkolone osoby.

Przeczytaj także: Co powinna zawierać bezpieczna instalacja elektryczna w mieszkaniu?

Nawet mała ingerencja może doprowadzić do usterki

Jeśli jednak prądu nie ma w kilku gniazdkach lub tylko w jednym, ale cała instalacja nie jest uszkodzona  – wówczas przyczyna może tkwić w mechanicznej usterce. Dzieje się tak np. podczas remontu  – można wtedy nieplanowanie zniszczyć jeden z przewodów, który był zamaskowany pod tynkiem. Przewiercony przewód w ścianie stanowi kolejny przykład zadania dla pogotowia elektrycznego z Wrocław.

Sprawdzanie instalacji elektrycznej przez dobrego elektryka to gwarancja bezpieczeństwa

Podsumowując – brak prądu i awaria gniazdka to jedne z najczęstszych problemów związanych z elektryką. Warto przy tym zaznaczyć, że w przypadku tlącej się instalacji zakazane jest gaszenie jej wodą – trzeba wówczas użyć gaśnicy śniegowej lub proszkowej. Jak wiadomo lepiej jest jednak zapobiegać niż leczyć, dlatego warto zadziałać proaktywnie i skorzystać z fachowej porady pogotowia elektrycznego, które kompleksowo przeanalizuje stan obecnej instalacji.

Szczególną czujność należy zachować w przypadku starszych domów czy mieszkań – regularne sprawdzanie – okresowy przegląd instalacji elektrycznej może zapobiec pojawieniu się zwarcia elektrycznego.

Zobacz także

Instalacja elektryczna w ogrodzie

gniazdko z kablami

Kolory przewodów elektrycznych – co oznaczają kolorowe izolacje?

Scroll to top

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Ok, rozumiem Dowiedz się więcej