Wymiana uszkodzonego, nieestetycznego czy wyrwanego z puszki gniazda elektrycznego nie jest zadaniem trudnym. Jednak każda ingerencja w instalację elektryczną wymaga zachowania szczególnej ostrożności i zasad bezpieczeństwa. Jeśli wymiana gniazdka elektrycznego wiąże się z przeróbką instalacji – montaż zlecić powinniśmy fachowcowi.
Oferta osprzętu elektrycznego jest dziś bardzo szeroka: gniazda, włączniki, przełączniki, ściemniacze możemy dostosować do aranżacji wnętrza, wybierając odpowiednie kolory czy materiały, z których są wykonane.
Na co zwracać uwagę podczas zakupu nowego gniazdka elektrycznego?
W Polsce użytkuje się głównie dwa typy gniazd elektrycznych i te najczęściej spotkać można w sklepie z osprzętem:
- typ E – gniazdko z dwoma okrągłymi otworami i bolcem, do którego podłącza się uziemienie,
- typ E/F (Uni-Schuco) – gniazdko, w którym uziemienie podłącza się do bolca i do dwóch ruchomych klipów po bokach gniazdka.
Dodatkowo, należy pamiętać, że zgodnie z prawem nie powinno się już stosować gniazdek bez uziemienia, czyli charakterystycznego bolca – gniazdek typu C.
Jeżeli kupujemy gniazdka elektryczne do łazienki, wybierzmy te dedykowane do pomieszczeń i stref mokrych. Są to specjalne gniazda o oznaczeniu IP 44 (gdzie pierwsza cyfra oznacza szczelność przed pyłem, druga zaś – wodoszczelność). Stosowany w łazience osprzęt musi być szczelny, w izolujących obudowach, gniazdka elektryczne muszą być więc również bryzgoszczelne, co zapewni specjalna samoczynnie zamykająca się klapka.
Montaż gniazda elektrycznego
Pamiętajmy, że przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac związanych z instalacją elektryczną, odłączyć zasilanie instalacji! Sposób podłączenia gniazda do instalacji zależy od jej typu:
- Instalacje nowego typu TN-S
W puszce zamontowanej w ścianie znajdziemy trzy kolorowe przewody elektryczne:
- L – przewód liniowy (fazowy) – oznakowany czarną lub brązową izolacją. Podłączenie: do zacisku lewego.
- N – przewód neutralny – podłączony na stałe z przewodem neutralnym znajdującym się w pionie wewnętrznej linii zasilającej – oznakowany jest kolorem niebieskim. Podłączenie: do zacisku prawego.
- PE – przewód ochronny – najczęściej oznakowany izolacją zielono-żółtą. Podłączenie: do zacisku górnego.
Przeczytaj także: Kolory przewodów elektrycznych – co oznaczają kolorowe izolacje?
Uwaga! Podłączenie określamy patrząc od przodu na gniazdko.
- Instalacje starego typu TN-C
Wymieniając gniazdko w instalacji starego typu TN-C, w puszce znajdziemy tylko dwa przewody: liniowy (fazowy) i neutralny. Nie ma przewody ochronnego – nie oznacza to jednak, że nie możemy zamontować gniazdka z uziemieniem. Wystarczy przewód neutralny połączyć z bolcem uziemiającym.