Przelicznik żarówek energooszczędnych na zwykłe

17 marca 2023

Tradycyjne żarówki były stopniowo wycofywane ze sprzedaży od 2009. Od 1 września 2012 roku w sklepach nie znajdziemy już nawet tych najsłabszych o mocy 25 czy 40 W. Alternetywą dla energoochłonnych produktów stały się świetlówki kompaktowe, lampy halogenowe czy diody ledowe.

Klasyczne żarówki to lampy żarowe, emitujące światło z rozgrzanego żarnika, który w czasie świecenia rozgrzewa się do temperatury ok. 2200 oC. Powoduje to, że żarówka nie tylko świecie, ale i także emituje ciepło, a my – użytkownicy – tracimy cenną energię. Aż 95% zużywanej energii emitowane jest w postaci ciepła, a tylko z 5% zużywanej energii uzyskujemy światło.

Wymiana żarówek na nowe energooszczędne źródła światła to inwestycja, która się opłaca. Energooszczędne żarówki halogenowe zużywają aż o 30 % mniej energii, a świetlówki kompaktowe aż o 80 % niż tradycyjna żarówka.

Żarówki energooszczędne przelicznik:

Warto jednak wiedzieć, jakich odpowiedników powinniśmy użyć pozbywając się starego oświetlenia.

Moc tradycyjnej żarówkiMoc żarówki halogenowejMoc świetlówki kompaktowej
25 W18 W5 W
35/40 W28 W7 W
60 W42 W11 W
75 W52 W15 W
100 W70 W20 W
150 W105 W30 W

Ułatwieniem dla nas jest fakt, że większość producentów energooszczędnego oświetlenia, na opakowaniu świetlówek kompaktowych zamieszcza nie tylko moc, z jaką żarówka świeci, ale również moc, jaką ta świetlówka zastępuje. Zamienniki żarówek tradycyjnych nadają się również do ściemniaczy, zamontowanych w naszych domach czy mieszkaniach – odpowiednią informację o tym należy poszukać na opakowaniach.

Oświetlenie energooszczędne dostępne jest w wielu kształtach i rozmiarach. Co istotne, nowoczesne żarówki energooszczędne mają takie same trzonki (gwinty), co klasyczne – E27 i E14.

Zobacz także

gniazdko z kablami

Kolory przewodów elektrycznych – co oznaczają kolorowe izolacje?

Jak bezpiecznie wymienić włączniki światła i kontakty?

Scroll to top

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Ok, rozumiem Dowiedz się więcej