Podłączenie licznika energii elektrycznej

15 marca 2023

Integralną częścią każdej instalacji elektrycznej, którą posiadamy w budynku mieszkalnym lub innym budynku jest licznik energii elektrycznej. To właśnie licznik rejestruje, jaka ilość energii jest pobierana przez nasze codzienne użytkowanie urządzeń elektrycznych i to na podstawie zużycia rejestrowanego przez licznik otrzymujemy rachunek za prąd. W jaki sposób działa licznik elektryczny? Czy odczytanie danych z licznika może sprawić nam problemy? Uszkodzony licznik energii elektrycznejzawyżone wskazania licznika energii elektrycznej – jak wygląda kwestia naprawy lub wymiana licznika energii elektrycznej.

Elektroniczny licznik energii elektrycznej – w jaki sposób funkcjonuje?

Główną funkcjonalnością licznika energii elektrycznej jest pomiar energii, który został zarejestrowany w naszym mieszkaniu lub domu. Liczniki, jako przyrządy pomiarowe stosują jednostkę miary w postaci kilowatogodzin (kWh). Licznik energii elektrycznej to urządzenie, które stworzone jest na bazie układów scalonych, a pomiar zużycia generowany jest poprzez impulsy. W przeszłości do czynienia mieliśmy jedynie z jednym typem licznika. Obecnie wyróżnić możemy aż trzy typy liczników energii elektrycznej:

  • Licznik indukcyjny – To najbardziej podstawowy rodzaj licznika, który posiada tarczą stworzoną z aluminium, a szybkość poruszania tarczy uzależniona jest od zużycia energii elektrycznej.
  • Licznik elektroniczny – Inaczej licznik cyfrowy ukazuje nam obecne zużycie prądu za pomocą ekranu. Tego typu liczniki są znacznie bardziej precyzyjne niż tradycyjne liczniki indukcyjne. Co więcej, posiadając licznik elektryczny, istnieje możliwość odczytania stanu licznika bezpośrednio przez dostawcę prądu
  • Licznik inteligentny – To nowoczesne urządzenie, które przesyła informację o stanie zużycia z dużą częstotliwością co pozwoli na potencjalną reakcję w przypadku ponadprzeciętnego zużycia wywołanego awarią. Takie liczniki ukazują nam informacje o zużyciu, ale też kosztach, mocy oraz napięciu prądu.

Licznik prądu za dużo nalicza – jak odczytać informacje na liczniku energii elektrycznej?

Prawidłowe odczytanie wartości wskaźnika na liczniku pozwoli umożliwi nam na uiszczenie rachunku za prąd w takiej kwocie, jaką dokładnie wykorzystaliśmy. Złe podłączenie licznika energii elektrycznej ? W przypadku liczników inteligentnych oraz elektronicznych problem praktycznie nie istnieje – wystarczy, że zapoznamy się z kodem OBIS, który jest wyświetlany na liczniku. W przypadku liczników indukcyjnych powinniśmy podać zużycie w wartości ukazywanej na liczniku, z pominięciem jednak zer, które pokazują się na początku wartości.

Nagły wzrost zużycia prądu – jak sobie z tym poradzić?

W przypadku wymiany licznika możemy mieć gwarancję, że proces zostanie wykonany bezpłatnie. Obecnie liczniki posiadają okres legalizacyjny o długości 8 lub 15 lat. W tym przypadku dostawca zajmie się wymianą. Jeśli natomiast istnieje prawdopodobieństwo – awaria licznika Tauron lub nieprawidłowością jego odczytu – zawyżone wskazania licznika energii elektrycznej, możemy zgłosić ten fakt do dostawcy prądu, który wykona niezbędną kontrolę w ciągu 2 tygodni. Jeśli mieliśmy rację i jest uszkodzony licznik energii elektrycznej naprawa licznika będzie bezpłatna. Jeśli jednak pracownik przyjechał na darmo ze względu na prawidłowe działanie licznika, przyjdzie nam uiścić opłatę w wysokości nawet 180 złotych.

Zobacz także

Awarii korków elektrycznych – jak sprawdzić i naprawić?

Czy oświadczenie elektryka jest niezbędne do odbioru domu?

Scroll to top

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Ok, rozumiem Dowiedz się więcej