Odbiór instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym

15 marca 2023

Odbiór instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym jest jedną z niezbędnych kwestii, pozwalających przygotować nieruchomość do odbioru przez Inspektora Nadzoru Budowlanego. Instalacja elektryczna w domu to jedna z pierwszych, realizowanych prac na etapie stanu surowego zamkniętego i jej poprawne wykonanie determinuje dalszy przebieg prac oraz bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo i komfort użytkowania już po zamieszkaniu. Odbiór instalacji elektrycznej domu jednorodzinnego jest więc niezbędny nie tylko ze względu na konieczność spełnienia wymogów technicznego stanu budynku mieszkalnego, ale przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo.

Odbiór instalacji elektrycznej – czego musisz dopilnować przed odbiorem?

Dokonując wyboru spośród fachowców, wybierz specjalistę, który wykazuje się doświadczeniem i posiada niezbędne kwalifikacje do wykonania instalacji wewnętrznej (Certyfikat Kwalifikacyjny Grupy G1). Dokument, potwierdzający uprawnienia powinien znaleźć się w Dzienniku Budowy.

Wybierz specjalistę, który zajmuje się wykonywaniem instalacji, a także wykonuje przeglądy elektryczne we Wrocławiu i okolicach. Po wprowadzeniu się do domu możesz korzystać z usług elektryka, który wykonał instalację. Podczas realizacji warto zwrócić uwagę na zgodność lokalizacji punktów elektrycznych z projektem (jeśli planujesz zmiany, muszą być one zaznaczone). Pamiętaj, aby wysokość punktów zgadzała się z projektem.

Protokół elektryczny do odbioru domu – co powinien zawierać?

Poza danymi osoby, dokonującej odbioru instalacji elektrycznej, protokół powinien zawierać dane osoby odbierającej oraz dane nieruchomości. Powinien zawierać datę i miejsce wykonania, pieczątkę odbierającego, a także dane osoby, która wykonywała pomiary elektryczne. Tablica bezpiecznikowa powinna być wyposażona w aparaturę przewidziana w projekcie, m.in. w bezpieczniki nadmiarowo prądowe, wyłączniki różnicowo – prądowe oraz ograniczniki przepięć. Skrzynkę umieszcza się na wysokości 110 do 185 cm. W oświadczeniu o prawidłowości wykonania wewnętrznej instalacji elektrycznej do odbioru budynku – konieczny będzie wynik sprawdzenia jej prawidłowego działania.

Dokument powinien stanowić rzetelne źródło informacji w przypadku konieczności remontu lub zmian w instalacji elektrycznej. Odbiory instalacji elektrycznej są niezbędne do zamieszkania, jednak ich waga przekracza fomalno – prawny aspekt. Dopilnuj perfekcyjnego wykonania każdego elementu instalacji elektrycznej, która w głównej mierze prowadzi pod wylewką i tynkami, aby oszczędzić sobie kłopotliwych zmian.

Zobacz także

elektryka na poddaszu

Instalacja elektryczna na poddaszu

Awarii korków elektrycznych – jak sprawdzić i naprawić?

Scroll to top

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Ok, rozumiem Dowiedz się więcej