Naprawa baterii kuchennej jednouchwytowej

25 lipca 2023

W głowicach baterii jednouchwytowych centralnym elementem sterującym przepływem wody są dwie płytki ceramiczne wykonane ze stopów tlenków aluminium.

Baterie wyposażone w mieszacze ceramiczne są rozbieralne i dają się naprawić. Naprawa baterii nie jest czynnością bardzo skomplikowaną, jednak wymaga pewnych umiejętności technicznych.

Naprawa baterii i rodzaje uszkodzeń

Rodzaje najczęściej spotykanych uszkodzeń:

  • dźwignia sterująca mieszaczem zaczyna skrzypieć i nie pracuje płynnie w pełnym zakresie wychyleń,
  • przy maksymalnym otwarciu dźwigni sterującej woda wycieka z wylewki bardzo cienkim strumieniem,
  • po zamknięciu przepływu wody dźwignią woda kapie z wylewki,
  • pojawia się wyciek wody w miejscu połączenia wylewki z korpusem (baterie kuchenne),
  • wyciek wody na podłączeniu do instalacji wodociągowej,
  • podczas wykonywania ruchów obrotowych dźwignią sterującą korpus baterii obraca się na powierzchni sanitariatu.

Naprawa baterii – odcinanie

Zanim przystąpimy do wymiany mieszacza ceramicznego, należy odciąć dopływ wody do baterii. Najlepiej zrobić to za pomocą zaworów kątowych zamontowanych pod przyborem sanitarnym. W przypadku ich braku należy zamknąć dopływ wody zaworem zainstalowanym przy wodomierzu mieszkaniowym. W sytuacji, gdy w mieszkaniu brak jest zaworów odcinających (stare budownictwo), należy zamknąć dopływ wody w budynku zaworem zainstalowanym w piwnicy lub studzience wodomierzowej poza budynkiem. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, wskazane jest wcześniejsze uprzedzenie o tym fakcie wszystkich sąsiadów w obiekcie.

Naprawa baterii – demontaż

Najpierw należy podważyć małym płaskim śrubokrętem lub nożem dwukolorową, plastikową (w kolorze niebiesko-czerwonym) zaślepkę znajdującą się pod dźwignią sterującą mieszacza. Niektórzy producenci stosują jako zaślepki koreczki wykonane z gumy. Po jej usunięciu należy odkręcić wkręt do metalu znajdujący się w gnieździe pod zaślepką.

Łeb wkręta najczęściej zakończony jest gniazdem na klucz imbusowy o rozmiarze 2 lub 3 mm. Starsze modele baterii posiadały wkręty zakończone nacięciem na śrubokręt płaski. Wkrętu nie należy wykręcać do końca, gdyż może on wpaść do zaworu spustowego w syfonie. Podczas wykonywania wszelkich czynności serwisowych w armaturze polecam wyłożenie wnętrza przyboru sanitarnego starym ręcznikiem. Uchroni to nas przed uszkodzeniem umywalki lub zlewozmywaka oraz przed zgubieniem części armatury w syfonie.

Zobacz także

Czym jest i jak działa wyłącznik różnicowo-prądowy?

Prace w pobliżu napowietrznych linii elektroenergetycznych

Scroll to top

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Ok, rozumiem Dowiedz się więcej