W głowicach baterii jednouchwytowych centralnym elementem sterującym przepływem wody są dwie płytki ceramiczne wykonane ze stopów tlenków aluminium.
Baterie wyposażone w mieszacze ceramiczne są rozbieralne i dają się naprawić. Naprawa baterii nie jest czynnością bardzo skomplikowaną, jednak wymaga pewnych umiejętności technicznych.
Naprawa baterii i rodzaje uszkodzeń
Rodzaje najczęściej spotykanych uszkodzeń:
- dźwignia sterująca mieszaczem zaczyna skrzypieć i nie pracuje płynnie w pełnym zakresie wychyleń,
- przy maksymalnym otwarciu dźwigni sterującej woda wycieka z wylewki bardzo cienkim strumieniem,
- po zamknięciu przepływu wody dźwignią woda kapie z wylewki,
- pojawia się wyciek wody w miejscu połączenia wylewki z korpusem (baterie kuchenne),
- wyciek wody na podłączeniu do instalacji wodociągowej,
- podczas wykonywania ruchów obrotowych dźwignią sterującą korpus baterii obraca się na powierzchni sanitariatu.
Naprawa baterii – odcinanie
Zanim przystąpimy do wymiany mieszacza ceramicznego, należy odciąć dopływ wody do baterii. Najlepiej zrobić to za pomocą zaworów kątowych zamontowanych pod przyborem sanitarnym. W przypadku ich braku należy zamknąć dopływ wody zaworem zainstalowanym przy wodomierzu mieszkaniowym. W sytuacji, gdy w mieszkaniu brak jest zaworów odcinających (stare budownictwo), należy zamknąć dopływ wody w budynku zaworem zainstalowanym w piwnicy lub studzience wodomierzowej poza budynkiem. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, wskazane jest wcześniejsze uprzedzenie o tym fakcie wszystkich sąsiadów w obiekcie.
Naprawa baterii – demontaż
Najpierw należy podważyć małym płaskim śrubokrętem lub nożem dwukolorową, plastikową (w kolorze niebiesko-czerwonym) zaślepkę znajdującą się pod dźwignią sterującą mieszacza. Niektórzy producenci stosują jako zaślepki koreczki wykonane z gumy. Po jej usunięciu należy odkręcić wkręt do metalu znajdujący się w gnieździe pod zaślepką.
Łeb wkręta najczęściej zakończony jest gniazdem na klucz imbusowy o rozmiarze 2 lub 3 mm. Starsze modele baterii posiadały wkręty zakończone nacięciem na śrubokręt płaski. Wkrętu nie należy wykręcać do końca, gdyż może on wpaść do zaworu spustowego w syfonie. Podczas wykonywania wszelkich czynności serwisowych w armaturze polecam wyłożenie wnętrza przyboru sanitarnego starym ręcznikiem. Uchroni to nas przed uszkodzeniem umywalki lub zlewozmywaka oraz przed zgubieniem części armatury w syfonie.