Kto płaci za budowę przyłączy?

22 maja 2021

Z warunków technicznych przyłączy, które otrzymamy z lokalnego przedsiębiorstwa, dowiemy się między innymi, jakie są szacunkowe koszty budowy odcinka łączącego naszą nieruchomość z siecią centralną.

Koszt budowy przyłączy jest największą kwestią sporną podczas formalności związanych z uzbrojeniem działki. Jeżeli nieopodal naszej nieruchomości nie ma sieci głównej, musimy liczyć się z tym, że budowa odcinka, który doprowadzi nam np. wodę do domu, może być długa i kosztowna. Przedsiębiorstwo może nam nawet odmówić budowy, jeżeli inwestycja okaże się nieekonomiczna.

Kto ponosi koszty związane z budową przyłączy?

Art. 15 ust. 2 Ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków mówi, że koszt budowy przyłącza do sieci kanalizacyjnej i wodociągowej, studni wodomierzowej, pomieszczenia przewidzianego do lokalizacji wodomierza głównego oraz urządzenia pomiarowego obciąża osobę ubiegającą się o przyłączenie nieruchomości do sieci.

Dotychczas kwestię sporną stanowiła definicja przyłącza, której brzmienie z ww ustawy nie było jednoznaczne. Wyjaśnił je Sąd Najwyższy w uchwale z 13 września 2007 roku (sygn. III CZP 79/07), który orzekł, że:

  • przyłącze kanalizacyjne to odcinek przewodu łączącego wewnętrzną instalację kanalizacyjną w nieruchomości odbiorcy usług z siecią kanalizacyjną, za pierwszą studzienką, licząc od strony budynku, a w przypadku jej braku – do granicy nieruchomości.

Zatem inwestor nie ma obowiązku płacenia za budowę odcinka, który znajduje się poza granicą jego działki. Jeżeli budowę wykonano na koszt inwestora, ma on prawo domagać się od gminy lub przedsiębiorstwa (w zależności, kto jest właścicielem sieci) zwrotu poniesionych wydatków.

Odcinek poza granicą działki może być przekazany odpłatnie gminie czy firmie, ale to gmina lub firma muszą sporządzić stosowną umowę. Jeżeli odmówią one przejęcia wybudowanego odcinka, wówczas inwestor może wystąpić na drogę sądową o zwrot kosztów poniesionej inwestycji.

Zobacz także

Pozwolenie na budowę krok po kroku

Scroll to top

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Ok, rozumiem Dowiedz się więcej