Kolory przewodów elektrycznych – co oznaczają kolorowe izolacje?

16 marca 2023

Niewielką część prac elektrycznych w domu, np. wymianę gniazda elektrycznego czy podłączenie nowego żyrandola, możemy przeprowadzić sami. Warto jednak pamiętać, że różne kolory przewodów elektrycznych nie są przypadkowe. Co one oznaczają?

Domowa instalacja elektryczna przewiduje najczęściej zastosowanie przewodów miedzianych o różnych przekrojach: np. 3×1,5 mm2 do zasilania oświetlenia oraz 3×2,5 mm2 do zasilania gniazd wtyczkowych. Urządzenia o zdecydowanie większej mocy, jak np. kotły grzewcze czy płyty indukcyjne wymagają już przewodów o większych przekrojach, np. 4 mm2.

Miedziane przewody elektryczne zabezpieczone są kolorową izolacją (izolacja przewodów zewnętrznych jest biała), a każdy kolor wskazuje rodzaj przewodu w instalacji elektrycznej.

3 rodzaje przewodów elektrycznych

W domowych instalacjach napięcia przemiennego, przewody są podzielone na 3 rodzaje.

Przewód fazowy (przewód liniowy), oznaczony literą L (kolejne fazy oznaczane są jako L1, L2 itd.)
Przewód fazowy jest bezpośrednio połączony z uzwojeniem (cewką) transformatora, napięcie wynosi w nim 230 V. Izolacja tego przewodu najczęściej jest brązowa lub czarna. Przewód ten podpina się z lewej strony gniazda.

Przewód neutralny, oznaczony literą N
Przewód neutralny podłączony jest na stałe z przewodem neutralnym transformatora, na tym przewodzie nie powinno więc być napięcia elektrycznego. Izolacja przewodu neutralnego jest niebieska, a podłącza się go z prawej strony gniazda.

Przewód ochronny, oznaczony literami PE
Przewód ochronny nie wpływa na działanie urządzenia (gniazdka), ma on za zadanie chronić przed porażeniem prądem. Izolacja przewodu ochronnego jest żółto-zielona, a podłącza się go do „bolca” gniazda (najczęściej do zacisku górnego).

kolory kabli

Przeprowadzając jakiekolwiek prace związane z modyfikacją instalacji elektrycznej powinniśmy bezwzględnie wyłączyć cały obwód w tablicy rozdzielczej. Należy wziąć bowiem pod uwagę, że nie tylko przewód fazowy może być pod napięciem. Jeżeli elektryk zmienił przeznaczenie przewodu na inne, niż wskazuje kolor izolacji, a jest to niekiedy konieczne, np. gdy w kupionym przewodzie brakuje którejś żyły, może się okazać, że pod napięciem jest również żyła w kolorze niebieskim.

Oczywiście taka sytuacja świadczy o niekompetencji elektryka i braku jego profesjonalizmu, bowiem w przypadku zmiany przeznaczenia żyły każdorazowo powinno się ją oznaczyć taśmą izolacyjną w kolorze, który określa nową rolę przewodu. Niemniej, powinniśmy zdawać sobie sprawę z ewentualnych błędów instalacyjnych i samemu zadbać o swoje bezpieczeństwo, wyłączając nadprądowy wyłącznik w domowej rozdzielnicy.

Pamiętaj!

Jeżeli spali się gniazdko elektryczne lub zostanie wyrwane z puszki, możemy samodzielnie wymienić je na nowe. Jeżeli jednak awaria gniazdka związana jest ze zwarciem i wiąże się to z przeróbką instalacji elektrycznej, warto o pomoc poprosić fachowca.

Zobacz także

Zwarcie instalacji elektrycznej w domu objawy – awaria gniazdka?

Przelicznik żarówek energooszczędnych na zwykłe

Scroll to top

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Ok, rozumiem Dowiedz się więcej