Jak zabezpieczyć domowy sprzęt przed wyładowaniami atmosferycznymi?

25 lipca 2023

Upalnym, letnim dniom często towarzyszą gwałtowne opady i burze z piorunami. Skutki wyładowań atmosferycznych mogą być niebezpieczne zarówno dla budynków, jak i instalacji oraz sprzętów elektronicznych. Jak zabezpieczyć dom i jego wyposażeni przed burzą?

Instalacje odgromowe

Najpopularniejszym sposobem zabezpieczenia domu i instalacji przed skutkami wyładowań atmosferycznych jest instalacja odgromowa. Muszą być w nią wyposażone domy wybudowane z materiałów łatwopalnych, np. domy drewniane, a także wtedy, jeżeli wynika to z ze wskaźnika zagrożenia piorunowego, który wylicza się według zasad przedstawionych w normach. Wskaźnik ten zależy nie tylko od wymiarów budynku, ale również od rodzaju jego konstrukcji i lokalizacji. Przy obliczeniach bierze się bowiem pod uwagę zarówno materiały, z których wykonany jest np. dach, a także warunki strefy atmosferycznej: średni roczny czas burz w danej strefie, ukształtowanie terenu (górski, nizinny…) oraz sąsiedztwo innych zabudowań.

Warto jednak przemyśleć instalację odgromową w każdym budynku, zabezpieczy ona bowiem nie tylko nasz dom przed pożarem, wywołanym uderzeniem pioruna, ale także uchroni instalację elektryczną przed skutkami prądu piorunowego.

W domach jednorodzinnych instalacja odgromowa montowana jest na dwa sposoby:

  • tradycyjna instalacja odgromowa – zabezpiecza dom jednorodzinny przed skutkami uderzeń pioruna dzięki wykorzystaniu zwodów poziomych i pionowych, połączonych za pomocą przewodów odprowadzających z uziemieniem. Na tradycyjną instalację piorunochronną składają się więc: zwody – ułożone na dachu, kominach, antenach, wywietrznikach (połączyć nimi należy wszystkie elementy dachu wystające ponad jego powierzchnię), przewody odprowadzające – ułożone na ścianach bocznych budynków, po przekątnej w narożnikach budynku oraz uziomy sztuczne i naturalne – ułożone w ziemi, umożliwiających rozproszenie energii wyładowania.
  • aktywna instalacja odgromowa – oparta jest na pionowej ochronie odgromowej i wykorzystuje tylko jeden przewód odprowadzający, który montowany jest na dachu w sposób najmniej widoczny, na estetycznych uchwytach. Dzięki temu właściciel domu unika rozprowadzania siatki zwodów po całym dachu swojego domu, przy jednoczesnych zachowaniu skuteczności ochrony przed uderzeniami pioruna. System ten jest szczególnie polecany w przypadku ochrony odgromowej domów jednorodzinnych o powierzchni dachu do 500 mkw.

Zabezpieczenia sprzętu elektronicznego

Dzięki piorunochronom prawdopodobieństwo przeniknięcia wyładowania do wnętrza budynku jest niewielkie. Jednak ogromna energia błyskawicy uderzającej w budynek, bądź w jego pobliżu może spowodować uszkodzenia wrażliwego sprzętu elektronicznego.

Najprostszym sposobem na ochronę sprzętu elektronicznego, szczególnie komputerów, jest podłączenie ich do listwy przeciwprzepięciowej, dzięki której napięcie o niebezpiecznej dla sprzętu wysokości zostaje znormalizowane do bezpiecznego poziomu.

O ochronę naszych danych w komputerze zadba zasilacz UPS. To urządzenie o podwójnej sile działania – oprócz funkcji standardowej listwy przeciwprzepięciowej, gwarantuje nieprzerwalną pracę naszych urządzeń elektronicznych. Warto zaopatrzyć się w zasilacz UPS, jeżeli chcemy uniknąć sytuacji, w której nagły brak zasilania zmusza nas do przerwania czynności wykonywanych na komputerze. Działanie zasilacza umożliwia nam podtrzymanie pracy komputera i chroni przed utratą cennych danych. Zasilacz UPS doskonale sprawdzi się w każdej sytuacji, nieważne, czy pracujemy w domu, czy w firmie.

Warto również wiedzieć, że zasilacze UPS, powszechnie używane właśnie do podtrzymywania pracy komputerów, świetnie sprawdzają się także do zabezpieczenia innych sprzętów: lodówek, telewizorów, wrażliwej automatyki (np. otwierane drzwi oraz bramy), monitoringu czy pieców CO.

Zasilacz UPS jest wtórnym źródłem energii elektrycznej – jego akumulatory ładują się w czasie, gdy napięcie w sieci zasilającej jest prawidłowe. Drugą funkcją zasilacza awaryjnego jest ochrona podłączonych do niego urządzeń przed nagłym wzrostem napięcia. Dobór odpowiedniej ochrony nie jest trudny. Znając podstawowe parametry sprzętów, które chcemy ochronić łatwo dobierzemy odpowiedni UPS.

Zobacz także

Wymiana uszkodzonego gniazda elektrycznego – jak naprawić?

Ochrona przeciwporażeniowa – system, środki, rodzaje i pomiary

Scroll to top

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Ok, rozumiem Dowiedz się więcej