Jak bezpiecznie wymienić włączniki światła i kontakty?

21 marca 2023

Jeśli potrzebujesz wymienić włącznik światła, gniazdko czy też kontakt, spróbuj własnych sił zanim sięgniesz po telefon i zadzwonisz po fachowca. Cała operacja nie zajmuje wiele czasu i jest naprawdę prosta. Na pewno samodzielnie poradzisz sobie z montażem. Z tego artykułu dowiesz się jak krok po kroku wymienić włączniki światła i kontakty w łatwy sposób, zachowując przy tym maksimum bezpieczeństwa.

Na jaki włącznik się zdecydować?

Do wyboru mamy wiele różnych modeli. Na rynku dostępne są włączniki wykonane z materiałów takich jak:

 • metal
 • drewno
 • szkło
 • plastik

Każdy włącznik powinien być dobrany z największa starannością i dopasowany do stylu, w jakim urządzone jest wnętrze. Trzeba w tym celu zwrócić szczególną uwagę nie tylko na kształt i kolor, ale również rodzaj włącznika. Aby jak najbardziej uprościć i uprzyjemnić użytkownikowi korzystanie z urządzenia dostępnych jest wiele jego wariantów:

 • włączniki elektryczne schodowe
 • pokrętła/suwaki służące do regulowania światła, a właściwie jego natężenia
 • włączniki czasowe

Jak przy każdym urządzeniu mającym styczność z prądem wskazany jest zdrowy rozsądek i stosowanie wyłącznie zgodnie z podanym przez producenta przeznaczeniem. I tak w zależności od wilgotności pomieszczenia stosuje się włączniki o kodzie IP20 w miejscach suchych oraz IP44 w wilgotnych, typu łazienka. Na zewnątrz najlepiej sprawdzą się urządzenia z kodem IP65, które posiadają najwyższy ze wszystkich stopień ochrony. Wyposażone są również w gumowe osłonki i samozamykające się klapki.

Jak podłączyć włącznik światła?

Przedstawiamy, jak w trzech krokach powinien prawidłowo przebiegać proces podłączenia włącznika światła.

 1. Zdemontuj stary włącznik – aby to zrobić należy najpierw wyłączyć przy pomocy bezpiecznika obwód elektryczny. W dalszej kolejności trzeba zdjąć klawisz łącznika a następnie okręcić śruby, które mocują osprzęt. Wystarczy, abyś wykręcił śruby do momentu, w którym będziesz w stanie wyjąć środek. Teraz poluzuj wszystkie zaciski, wyjmij je.
 2. Podłącz nowy włącznik – zakończenia przewodów elektrycznych należy wsunąć do śrubowych albo sprężynowych zacisków nowego włącznika. Pilnuj, żebyś nie pomylił przewodów:
  – przewód fazowy zazwyczaj ma kolor brązowy, czarny bądź szary i należy go połączyć ze stykiem L, który jest oznaczony na czerwono,
  – przewód neutralny ma kolor niebieski i należy go wpiąć do styku 1,
  – przewódy ochronne o barwie żółto-zielonej  należy podłączyć ze sobą w puszce .
  Nowy włącznik powinieneś umieścić w puszcze zważając, by przewodów nie powyrywać z zacisków. Ustaw łącznik poziomo, w pozycji wyłączonego światła. Potem włącz obwód i upewnij się, że wszystko działa. Jeżeli wszystko jest w porządku – dokręć śruby, które łączą osprzęt i puszkę.
 3. Załóż obudowę włącznika elektrycznego – dociskaj ramkę do powierzchni ściany aż wszystkie zatrzaski będą zatrzaśnięte. Teraz umieść klawisz w ramce i gotowe!

Jak wymienić gniazdko?

Gniazdka w naszych domach i mieszkaniach są elementami instalacji elektrycznej, które dość mocno eksploatujemy. Prowadzi to do ich zużycia, pękania, luzowania się albo odstawania od ściany. Dowiedz się już teraz, jak wymienić kontakt w czterech krokach!

 1. Przygotuj potrzebne rzeczy i narzędzia – poza nowym gniazdkiem niezbędny będzie śrubokręt, próbnik prądu, źródło światła na czas odłączenia prądu. Gdy wszystkie niezbędne przedmioty masz już gotowe możesz zabierać się do pracy. Pierwsze co należy zrobić to wyłączyć prąd i przy pomocy próbnika upewnić się co do naszego bezpieczeństwa. Pamiętaj, że jeśli zaświeci się czerwona dioda nie możesz działać dalej – grozi to porażeniem prądem.
 2. Odkręć gniazdko elektryczne – przy pomocy śrubokrętu odkręć mocowania i w delikatny sposób wyciągnij gniazdko
 3. Przepnij przewody elektryczne – postępuj identycznie jak przy podłączaniu włącznika światła, przepnij przewody do właściwych styków w nowym gniazdku mając na uwadze, aby przewód ochronny zwany też uziemiającym łączył się z bolcem, który wystaje z gniazdka
 4. Zamocuj gniazdko – w delikatny sposób włóż gniazdko do puszki upewniając się, czy żaden przewód nie uległ rozłączeniu. Następnie przykręć je solidnie i załóż obudowę. Dopiero w tym momencie możesz bezpiecznie włączyć prąd i ponownie używając próbnika upewnić się, czy w nowym gniazdku zgodnie z oczekiwaniami płynie prąd. Tym razem zapalona na czerwono dioda oznacza nasz sukces!

Przeczytaj także: Zwarcie instalacji elektrycznej w domu objawy – awaria gniazdka?

Wierzymy, że nasze instrukcje okazały się pomocne i po ich lekturze czujesz się na siłach, aby samodzielnie uporać się z wymianą włącznika światła czy kontaktu we własnym domu. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby instrukcje zawarte w tym artykule były jak najbardziej przejrzyste i klarowne.

Zobacz także

Przelicznik żarówek energooszczędnych na zwykłe

Pomiary elektryczne przepisy- wymogi, prawo, normy, przepisy

Scroll to top

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Ok, rozumiem Dowiedz się więcej