Instalacja elektryczna w ogrodzie

15 marca 2023

Dostęp do prądu elektrycznego jest zawsze niezwykle przydatny, a często wręcz niezbędny, niezależnie od miejsca, w którym akurat się przebywa. Nic dziwnego, że tak wiele osób uznaje, że instalacja elektryczna w ogrodzie stanowi dobry pomysł – i faktycznie, jest to prawda! Mając możliwość podłączenia urządzeń takich jak radio, grill elektryczny lub oświetlenie bez konieczności stosowania tymczasowych źródeł zasilania, można uczynić swoje wizyty w ogrodzie znacznie przyjemniejszymi!

Czego należy się stosować, projektując ogrodową instalację elektryczną?

Niestety każda osoba, która jako cel obiera sobie wprowadzenie instalacji elektrycznej do swojego ogrodu, musi przyłożyć dużą uwagę na wszystkie konieczne środki bezpieczeństwa, aby upewnić się, że żaden z jej elementów nie stanowi zagrożenia dla przebywających tam osób. Jak wiadomo, prąd elektryczny to bardzo nieprzewidywalny żywioł, dlatego nie można postępować przy nim pochopnie.

Pierwszym krokiem do utworzenia sprawnej i bezpiecznej instalacji elektrycznej w ogrodzie jest dokładne przemyślenie rozmieszczenia poszczególnych kabli. Z uwagi na wielkość działki (a także jej potencjalną odległość od domu), zadanie to może okazać się stosunkowo trudne, dlatego instalacja elektryczna w ogrodzie schemat jest tu kwestią kluczową. Najczęstszym rozwiązaniem jest zakopanie przewodów w ziemi – należy upewnić się, że miejsca, przez które biegną kable, są odpowiednio oznaczone, aby nigdy ich przypadkowo nie uszkodzić.

Wielkość ogrodu ma również wpływ na wybór gniazda, które powinno się zastosować przy zasilaniu. W przypadku instalacji o mniejszym zasięgu wystarczające będą gniazdka wtyczkowe umieszczone na zewnętrznej ścianie budynku.

Ogród o dużej powierzchni wymaga jednak nieco bardziej wyspecjalizowanych rozwiązań. Za standard uznaje się wprowadzenie dodatkowego punktu poboru energii elektrycznej. Powinno być to dwubiegunowe gniazdo wtyczkowe, zabezpieczone stykiem ochronnym i zamknięte w specjalnej skrzynce, która odetnie je od otaczającej ziemi, zanieczyszczeń i wilgoci, chroniąc przy tym przez potencjalnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Odpowiednio zabezpieczone gniazdko w ogrodzie powinno służyć przez długie lata, bez większych zarzutów.

Bezpieczeństwo ogrodowej instalacji

Ogólne zasady bezpieczeństwa projektowania nowej instalacji elektrycznej w ogrodzie można podsumować w kilku punktach.

Wszystkie jej elementy muszą być:

  • odpowiednio zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi,
  • odcięte od brudu i wilgoci,
  • zabezpieczone przed zwierzętami,
  • nienarażone na potencjalne uszkodzenia mechaniczne.

Należy jednak pamiętać, że nawet najlepiej zabezpieczona instalacja jest narażona na awarie. W tym celu należy dokonywać okresowych pomiarów elektrycznych, które pomagają w określeniu aktualnego stanu gniazdek i przewodów. Tutaj nieoceniona może okazać się pomoc pogotowia energetycznego – jako profesjonaliści, dokonamy wszelkich starań, aby każdy element ogrodowej instalacji był sprawny i sprawował się idealnie!

Zobacz także

Okresowe badania kontrolne elektronarzędzi

Zwarcie instalacji elektrycznej w domu objawy – awaria gniazdka?

Scroll to top

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Ok, rozumiem Dowiedz się więcej