Czy można podłączyć płytę indukcyjną do instalacji jednofazowej?

15 marca 2023

Bardzo często spotykamy się z sytuacją, w której coraz więcej osób rezygnuje z kuchenek gazowych na rzecz płyt indukcyjnych. Wszystko w porządku poza jedną kwestią. Jeżeli nasza instalacja jest przygotowana do podłączenia płyty indukcyjnej o mocy 7 – 8 kW to nie powinno być problemu z zasileniem takiego urządzenia. Problemy powstają w momencie zakupu urządzenia przez osobę, w której mieszkaniu instalacja elektryczna nie jest przystosowana do zasilania urządzenia o tak dużej mocy.

Co w takiej sytuacji zrobić?

Oczywiście, można przerobić instalację w taki sposób, żeby była możliwość podłączenia takiego urządzenia: zmiana przyłącza do mieszkania z 1 na 3 fazowe, wymiana bądź modernizacja rozdzielni w mieszkaniu pod nową aparaturę i doprowadzenia obwodu pod płytę. Koszty takiej operacji nie są małe i na pewno przekroczą wartość dobrej klasy urządzenia.

Bardzo dobrym wyjściem w takiej sytuacji jest zakup pierwszej na naszym rynku płyty indukcyjnej przystosowanej do podłączenia do zwykłego gniazdka. Trzeba pamiętać jednak, że pomimo możliwości podłączenia urządzenia do ” zwykłego gniazdka ” nie zawsze będzie działało ono tak jak byśmy tego chcieli. Warto poprosić elektryka o sprawdzenie instalacji – czy zabezpieczenia, które mamy zamontowane w mieszkaniu nie będą się nadmiernie grzały i wyłączały zasilania do mieszkania.

Pamiętajmy, że płyta będzie kolejnym urządzeniem w naszym gospodarstwie co znacząco zwiększy zużycie energii elektrycznej a tym samym nasza instalacja będzie bardziej wysilona. Dobrą informacją dla nas jest to, że wszelkie przeróbki związane z instalacją takiej płyty są dużo mniej kosztowne niż w wypadku płyty trójfazowej.

Zobacz także

Wymiana bezpieczników topikowych na esy

Okresowe badania kontrolne elektronarzędzi

Scroll to top

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Ok, rozumiem Dowiedz się więcej